סנסקריט
מילה במילה
תרגום
התעמקות
ברהמהרְפַּנַּםּ בְּרַהְמַה הַויר  ברהמהגְנַוּ בְּרַהְמַנָּא הוּתַם
בְּרַהְמַיְוַה תֵנַה גַנְתַוְיַםּ  בְּרַהְמַה-קארמה-סַמָאדְהינָא
בְּרַהְמַה—רוחנית בטבעה; אַרְפַּנַּם—תרומה; בְּרַהְמַה—רוחנית; הַויהּ—חמאה; בְּרַהְמַה—רוחנית; אַגְנַוּ—באש המכלה; בְּרַהְמַנָּא—על-ידי הנשמה הרוחנית; הוּתַם—הוגש כמנחה; בְּרַהְמַה—הממלכה הרוחנית; אֵוַה—אכן; תֵנַה—על-ידו; גַנְתַוְיַם—יש להגיע אליה; בְּרַהְמַה—רוחנית; קארמה—בפעילות; סַמָאדְהינָא—על-ידי השתקעות מוחלטת.
תרגום
מי ששקוע כולו בתודעת קרישנה, אין ספק שיגיע לממלכה הרוחנית. זאת משום תרומתו המלאה לפעילות רוחנית, שבה המטרה מוחלטת וגם המִנחה היא בעלת אותו טבע רוחני.
התעמקות
מתואר כאן כיצד פעילות בתודעת קרישנה מובילה למטרה הרוחנית. הפעילויות בתודעת קרישנה הן רבות, וכולן יתוארו בפסוקים הבאים. עתה מתוארים רק עקרונותיה. המישור החומרי מהווה אמנם את תחום פעולתה של הנשמה המותנית, אשר סבוכה בטומאה חומרית, אלא שהיא אמורה להיחלץ מאווירה שכזו, ותודעת קרישנה היא התהליך לזה. גבינה, למשל, שהיא מוצר חלב, משמשת לריפוי הפרעות בפעולת המעיים שנגרמות בגין אכילה מופרזת של מוצרי חלב. בדומה לכך, כנאמר בבהגווד גיטה, תודעת קרישנה היא התרופה למחלתה של הנשמה המותנת אשר שקועה בחומרנות. תהליך זה ידוע באופן כללי כיַגְ'נַֿה, כלומר פעילות (הקרבה) לסיפוקו של וישנו, קרישנה. כשהפעילות בעולם החומרי הופכת בהדרגה לפעילות בתודעת קרישנה, כלומר, מוקדשת כולה לווישנו, בגלל ההתקדשות המוחלטת הזו הופכת האווירה כולה לרוחנית. המילה בְּרַהְמַה (ברהמן) פירושה "רוחני". האל כולו רוחני, וקרינת גופו הנשגב נקראת בְּרַהְמַגְ'יוֹתי, כלומר זוהרו הרוחני. כל הקיים מצוי בבְּרַהְמַגְ'יוֹתי, ובשעה שהגְ'יוֹתי מתכסה באשליה (מָאיָא) או בעינוג חושים, הוא נקרא חומרי. תודעת קרישנה מסירה את המסך החומרי הזה באחת. מכאן שמה שנתרם למען תודעת קרישנה, מקבלה הישיר של תרומה או מנחה שכזו, תהליך ניצולה או השימוש בה, התורם, והתוצאה — כולם יחדיו — הם ברהמן, האמת המוחלטת. בשעה שהאמת המוחלטת מתכסה במָאיָא, היא נקראת חומר. וחומר שמועסק בשירותה של האמת המוחלטת שב לתכונתו הרוחנית. תודעת קרישנה היא התהליך שהופך את התודעה האשלייתית לברהמן, כלומר לעילאית. מיינד ששקוע כולו בתודעת קרישנה, נאמר שהוא בסַמָאדְהי, טראנס, וכל דבר שמתבצע בתודעה נשגבת כזו נקרא יַגְ'נַֿה, מנחה למוחלט. בתודעה רוחנית כזו התורם, התרומה, השימוש בה, המבצע או האחראי לביצוע, התוצאה או הרווח הסופי — הכול — הופכים לאחד במוחלט, הברהמן העליון. זהו התהליך של תודעת קרישנה.