סנסקריט
מילה למילה
תרגום
התעמקות
אַסַתְיַם אַפְּרַתישְׁטְהַםּ תֵא  גַ'גַד אָהוּר אַנִישְׂוַרַם
אַפַּרַסְפַּרַה-סַמְבְּהֻוּתַםּ  קים אַנְיַת קָאמַה-הַיְתוּקַם
אַסַתְיַם—לא ממשי; אַפְּרַתישְׁטְהַם—חסר יסוד; תֵא—הם; גַ'גַת—ההתגלות הקוסמית; אָהוּהּ—אומרים; אַנִישְׂוַרַם—ללא שליט; אַפַּרַסְפַּרַה—ללא סיבה; סַמְבְּהֻוּתַם—התהווה; קים אַנְיַת—אין מניע אחר; קָאמַה-הַיְתוּקַם—מתאווה בלבד.
תרגום
אלה גורסים שעולם זה אין בו ממש, הוא חסר יסוד ואין אלוהים ששולט בו. הם אומרים שהוא נוצר מתשוקה מינית ואין לו מניע אחר לבד מתאווה.
התעמקות
הדמונים מסיקים שהעולם כולו הוא אשליה. אין בו סיבה ותוצאה, גם לא שליט או תכלית; כולו אינו אמיתי. הם אומרים שעולם התופעות נוצר מתגובות חומריות מקריות; לא אלוהים ברא אותו, ואין תכלית לבריאתו. תורתם היא שהעולם נוצר מעצמו ואין צורך להאמין באלוהים או בבורא. הם גם לא מבדילים בין חומר לרוח, ואינם מקבלים את הרוח העליונה. הכול חומר, והעולם כולו הוא בסך הכול בערות. הכול לדעתם הוא ריקנות, והתופעות כולן מקורן בתפיסתנו הנבערת. ריבוי הצורות שבעולם הוא בסך הכול גילוי של בערות; ממש כמו שבחלום אנו יוצרים דברים משוללי קיום אמיתי, שנעלמים כשאנו מתעוררים. אולם אף שאותם דמונים אומרים שהחיים הם חלום, הם מומחים מאוד בהתענגות על חלום זה. וכך, במקום לקנות ידע, הם רק מוסיפים ומסתבכים בארץ חלומותיהם. לדעתם, ילד הוא תולדה של מגע מיני בין גבר לאישה, וכמותו, גם העולם נוצר ללא נשמה. מאחר שישויות החיים נוצרות מצירוף של חומרים, הרי שלא קיימת נשמה. ממש כשם שיצורים רבים מתפתחים ללא כל סיבה, מזיעה או מגופים מתים, גם העולם החי כולו מקורו בצירוף חומרים. מכאן שהטבע החומרי הוא סיבת עולם התופעות, ואין סיבה אחרת מלבדו. הם אינם מאמינים בדבריו של קרישנה בבהגווד גיטה: מַיָאדְהְיַקְשֵׁנַּה פְּרַקְרּיתיהּ סֻוּיַתֵא סַה-צַ'רָאצַ'רַם, "העולם החומרי נע כולו בהכוונתי." במילים אחרות, ידיעתם על בריאת העולם אינה מושלמת, וכל אחד מהם ממציא לו תורה משלו. לדעתם, הפרשנויות השונות לכתובים כולן טובות, שהרי אינם מאמינים בהוראתם המוחלטת של כללי הכתובים.