סנסקריט
מילה למילה
תרגום
התעמקות
אַהַם אָתְמָא גוּדָּאקֵשַׂה  סַרְוַה-בְּהֻוּתָאשַׂיַה-סְתְהיתַהּ
אַהַם אָדישׂ צַ'ה מַדְהְיַםּ צַ'ה  בְּהֻוּתָאנָאם אַנְתַה אֵוַה צַ'ה
אַהַם—אני; אָתְמָא—הנשמה; גוּדָּאקֵשַׂה—הו ארג'ונה; סַרְוַה-בְּהֻוּתַה—של כל ישויות החיים; אָשַׂיַה-סְתְהיתַהּ—שוכנת בלב; אַהַם—אני; אָדיהּ—המקור; צַ'ה—גם; מַדְהְיַם—האמצע; צַ'ה—גם; בְּהֻוּתָאנָאם—של כל ישויות החיים; אַנְתַהּ—הסוף; אֵוַה—אכן; צַ'ה—ו-.
תרגום
הו ארג'ונה, אני נשמת-העל אשר שוכן בלבה של כל ישות חיה. אני הראשית, האמצע ואחרית כל יש.
התעמקות
ארג'ונה מכונה בפסוק זה גוּדָּאקֵשַׂה, "מי שכבש את חשכת השינה". מי ששרויים בתרדמת הבערות אינם מבינים את גילוייו השונים של אלוהים בעולם החומרי ובעולם הרוחני. לכן כינוי זה הוא רב משמעות. מאחר שארג'ונה גבר על חשכה שכזו, אישיות אלוה נכון לתאר לפניו את מגוון שפעיו.

תחילה קרישנה אומר שהוא נשמת עולם התופעות כולו. זאת באמצעות התרחבות מוחלטת שלו. לפני הבריאה החומרית, האל מתגלה באמצעות התרחבות מוחלטת שלו כפּוּרוּשַׁה, ומהתגלות הפּוּרוּשַׁה מתחיל הכול. מכאן שהוא אָתְמָא, כלומר נשמת המַהַת-תַתְתְוַה, שמהווה את כלל יסודות היקום. כלל האנרגיה החומרית אינה סיבת הבריאה; למעשה, מַהָא-וישנו נכנס למַהַת-תַתְתְוַה, כלומר לכלל החומר, ולכן נחשב לנשמתה. אחר כך הוא שב ונכנס לכל אחד מהיקומים הנגלים, ושב ונכנס כנשמת-העל בכל ישות. ממש כשם שגופה האישי של ישות החיים אינו מסוגל להתקיים ולהתפתח ללא נוכחותו של הניצוץ הרוחני, לא יכולה ההתגלות החומרית להתפתח ללא נוכחותו של קרישנה, הנשמה העליונה, בתוכה. בסוּבָּאלַה אוּפַּנישַׁד נאמר, פְּרַקְרּיתְי-אָדי-סַרְוַה-בְּהֻוּתָאנְתַר-יָאמִי סַרְוַה-שֵׂשִׁי צַ'ה נָארָאיַנַּה: "אישיות אלוה מצוי כנשמת-העל בעולמות הנגלים כולם."

שלושת הפּוּרוּשַׁה-אַוַתָארים מתוארים בשרימד בהאגותם ובנָארַדַה פַּנְֿצַ'רָאתְרַה. וישְׁנּוֹס תוּ תְרִינּי רֻוּפָּאנּי פּוּרוּשָׁאקְהְיָאנְי אַתְהוֹ וידוּהּ: אישיות אלוה מתגלה בעולם החומרי בשלושה היבטים — קָארַנּוֹדַקַה-שָׂאיִי וישנו, גַרְבְּהוֹדַקַה-שָׂאיִי וישנו, וקְשִׁירוֹדַקַה-שָׂאיִי וישנו. מַהָא-וישנו, או קָארַנּוֹדַקַה-שָׂאיִי וישנו, מתואר בבְּרַהְמַה-סַמְּהיתָא (5.47). יַהּ קָארַנָּארְנַּוַה-גַ'לֵא בְּהַגַ'תי סְמַה יוגה-נידְרָאם: קרישנה, האל העליון, שרוע בים הקוסמי כמַהָא-וישנו. הוא ראשיתו של היקום, מקיים תופעותיו ואחרית אוניו כולם.